Obsługa prawna branży GameDev

NOWOCZESNA OBSŁUGA PRAWNA DLA BRANŻY GAMEDEV

Doradztwo prawne dla twórców gier video

Zaprojektowanie i wydanie tak złożonego produktu, jak gra komputerowa lub konsolowa wymaga ścisłej współpracy wielu specjalistów. W Polsce branża elektronicznej rozrywki rozwija się niezwykle dynamicznie, co obrazuje rosnące zainteresowanie rynku tego rodzajem produktami cyfrowymi. Pomimo popularności trzeba pamiętać, że sektor GameDev mierzy się z wieloma wyzwaniami natury prawnej, które pojawiają się na praktycznie każdym etapie procesu twórczego – od pozyskania finansowania, przez stworzenie projektu, aż po dystrybucję i reklamę samej gry. Dzięki skorzystaniu z usług kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w obszarze GameDev można zminimalizować ryzyka związane z zatrudnieniem, procesem twórczym, nieuczciwą konkurencją i współpracą z wieloma podwykonawcami.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc »
Prawo nowych technologii - Prawo IT - Kancelaria prawna Warszawa

DORADZTWO PRAWNE DLA FIRM Z BRANŻY GAMEDEV

Do kogo kierujemy nasze usługi?

Kancelaria After Legal świadczy pomoc prawną na rzecz wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces tworzenia gier. Wspieramy:

Pomagamy zarówno dużym, komercyjnym studiom, które samodzielnie zajmują się dystrybucją cyfrowego produktu, jak i niewielkim wydawcom indie, poszukującym profesjonalnego doradztwa prawnego.

Twórcy gier wideo często zapominają, że ich dzieła, podobnie jak filmy, książki, czy obrazy, są objęte ochroną w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tym, co odróżnia grę wideo od klasycznych utworów, jest jednak jej złożony wielowymiarowy charakter. Produkcje cyfrowe trafiające na rynek są zarówno programem, jak i utworem audiowizualnym, ale także czymś więcej. Ta złożoność wynika z połączenia wielu różnych elementów w jedną całośćanimacji i grafiki, dźwięku, historii, ale również mechaniki, czyli zasad rozgrywki.

Kompleksową ochronę gry od strony prawnej utrudnia fakt, że jest ona wynikiem prac dziesiątek, a nierzadko nawet setek różnych osób, wobec czego kluczowe staje się świadome zarządzanie prawami autorskimi do poszczególnych elementów składających się na utwór.

Nie można także zapominać, że – choć sam pomysł na grę nie może podlegać ochronie – producenci często decydują się na zastrzeganie znaków towarowych reprezentatywnych dla danej produkcji. W przypadku gier wideo, które odniosły globalny sukces i są znane na całym świecie, portfolio IP potrafi liczyć sobie dziesiątki znaków towarowych. A przecież trzeba nim jeszcze zarządzać.

Ochrona sektora GameDev od strony prawnej ma szczególne znaczenie dla twórców, ponieważ pozwala zabezpieczyć efekt ich ciężkiej pracy, ochronić go przed działaniami nieuczciwej konkurencji i jednocześnie efektywnie zmonetyzować.

OBSŁUGA PRAWNA GAMEDEV

Jakie obszary obejmuje obsługa prawna dla GameDev'u?

Obsługa prawna branży GameDev obejmuje wiele, powiązanych ze sobą sektorów. Wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej może okazać się w każdym z nich lub jedynie w wybranych obszarach, dlatego tak ważna jest elastyczność. Czym się zajmujemy?

Przyjmujemy na siebie wszystkie obowiązki związane z zakładaniem i przekształcaniem spółek GameDev. Formułujemy umowy i statuty, wewnętrzne polityki oraz regulaminy. Przeprowadzamy procesy rejestracyjne i przekształceniowe przed KRS. Nadzorujemy fuzje i przejęcia mające na celu zwiększenie potencjału gospodarczego podmiotu.

Dla naszych klientów opracowujemy kontrakty istotne dla branży gamingowej. Przygotowujemy umowy:

Niezależnie od kontraktów opracowujemy również regulaminy i polityki cookies i RODO na potrzeby gotowego produktu. Przygotowujemy EULA dla użytkowników końcowych. Zabezpieczamy interes reprezentowanego klienta poprzez dobór mechanizmów zabezpieczeń prawidłowego wykonania umowy.

Dbamy o interes klienta poprzez odpowiednie sformułowanie umów o pracę/B2B, przygotowujemy umowy NDA i o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji. Pomagamy przy zatrudnianiu specjalistów z zagranicy. Dzięki naszemu wsparciu developer zyskuje pewność, że będzie mógł bez przeszkód korzystać z wytworzonych na potrzeby projektu dóbr własności intelektualnej.

Aby gra wideo mogła się dobrze sprzedać, musi zostać odpowiednio zareklamowana. Nasi specjaliści przeanalizują poszczególne kanały komunikacji z uczestnikami rynku, z uwzględnieniem mediów społecznościowych, newsletterów, a także szeroko pojętej strategii marketingowej. Monitorujemy lokalne ograniczenia marketingowe obowiązujące na poszczególnych rynkach.

Reprezentujemy developerów przed sądami powszechnymi i organami regulacyjnymi. Wspieramy naszych klientów w sporach, mediacjach i ugodach, dążąc do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Pomagamy naszym klientom w zarządzaniu i ochronie praw własności intelektualnej i przemysłowej. Układamy umowy licencyjne i o przeniesienie praw autorskich, negocjujemy warunki współpracy z twórcami. Występujemy o ochronę znaków towarowych na terytorium Polski, Unii Europejskiej oraz w państwach trzecich, a także doradzamy w zakresie zarządzania portfolio IP.

Zespół Kancelarii After Legal to doświadczeni specjaliści, którzy obsługują podmioty działające w branży GameDev od wielu lat. Wyróżnia nas nie tylko doskonała znajomość prawa i praktyka, ale także zrozumienie procesów leżących u podstaw procesu tworzenia gier video. Dzięki temu jesteśmy w stanie efektywnie wspierać naszych klientów na każdym etapie współpracy.

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Obsługa branży GameDev – Kancelaria After Legal

KIM JESTEŚMY?

Poznaj nas lepiej!
Aleksandra Wiśniewska-Tomaszewska Adwokat Warszawa
Aleksandra Wiśniewska-Tomaszewska
ADWOKAT

Adwokatka w Kancelarii After Legal. Ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując tytuł magistra prawa. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z renomowanymi Kancelariami na terenie Trójmiasta. Specjalizuje się w obszarze prawa własności intelektualnej oraz doradztwie na rzecz podmiotów z szeroko rozumianego IT. Jest członkinią Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, jak również absolwentką Szkoły IT dla prawników oraz studiów podyplomowych z zakresu Prawa Nowoczesnych Technologii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z wyróżnieniem ukończyła Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza, poszerzając tym samym wiedzę w obszarze prawa własności intelektualnej. Absolwentka i zwyciężczyni Hackatonu organizowanego w ramach studiów podyplomowych Cyber Science: Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej. Aspekty prawne, technologiczne i zarządcze, organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Posiada wieloletnie doświadczenie w praktyce procesowej, jak również w doradztwie na rzecz osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Aktywnie uczestniczy w różnorodnych inicjatywach zawodowych. Jest członkinią Fundacji Women in Law oraz European Legal Technology Association.

Zobacz pełen profil >

Radca Prawny Łukasz Kulicki / Radca prawny Warszawa / Prawnik Warszawa / Kancelaria Linke Kulicki
Łukasz Kulicki
Radca prawny

Radca prawny w Kancelarii After Legal specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową. Specjalizuje się w negocjowaniu umów IT, w szczególności umów wdrożeniowych, umów na usługi IT (w tym chmurowych) i umów body leasingowych. Zajmuje się także doradztwem prawnym z zakresu ochrony danych osobowych (RODO), prawa e-commerce i własności intelektualnej. Członek zespołu eksperckiego ds. wykorzystania nowych technologii w prawie handlowym w ramach Komisji ds. reformy nadzoru właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych. Analityk zajmujący się prawnymi aspektami zmian cywilizacyjnych powodowanych przez rozwój nowych technologii w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej.

Zobacz pełen profil >

Testymoniale

Sprawdź, co mówią o nas nasi klienci

Polecam Kancelarię After Legal w sprawach doradztwa związanego z umowami IT. Kancelaria dysponuje specjalistami, którzy doskonale rozumieją specyfikę branży i są w stanie szybko opracować adekwatną strategię działania. Dodatkowo, w swoich rekomendacjach Kancelaria zachowuje wysoką dojrzałość, wchodzi w rolę mediatora oraz stara się znajdować rozwiązania zadowalające wszystkie strony, dzięki czemu tworzy szansę zakończenia negocjacji sukcesem.

Razem z Kancelarią After Legal tworzyliśmy wiele umów wdrożeniowych dla naszego software house’u. Zawsze profesjonalnie, z dbałością o szczegóły i komentarzem, co dane postanowienie oznacza. Cenimy ich proaktywną postawę, zrozumienie naszego biznesu i wzorcową komunikację.

Kancelaria After Legal posiada duże doświadczenie w praktycznych aspektach kontraktacji prac IT. Dzięki jego pomocy udało nam się wyjść z impasu negocjacyjnego dotyczącego praw własności, procedur odbioru prac oraz warunków utrzymania.

Kancelaria After Legal od dawna obsługuje CodeApps zarówno jeśli chodzi o przygotowanie umów, jak i wsparcie merytoryczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy, która od początku przebiega bardzo profesjonalnie. Łukasz rozumie specyfikę naszej branży i jest dla nas dostępny zawsze, gdy go potrzebujemy.

W Kancelarii After Legal znaleźliśmy wszystko to, czego startupy potrzebują we współpracy z prawnikiem. Dla startującego biznesu, być albo nie być zależy często od odpowiedniej reakcji czy umiejętności doradzenia, zwłaszcza w zakresie transgranicznych umów. Łukasz Kulicki jest wsparciem, na którego doświadczenie i wiedzę zawsze możemy liczyć.