Artykuły eksperckie

Artykuły eksperckie

24.03.2025

RODO w IT – jak uniknąć błędów i ryzyka prawnego?

Branża IT jest sektorem szczególnie narażonym na naruszenia ochrony danych osobowych. Wynika to częściowo ze stosowania niewystarczająco silnych zabezpieczeń informatycznych, po części zaś z braku świadomości managerów i pracowników co do wagi zagrożeń dla gromadzonych zasobów. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę i jak skutecznie działać, aby chronić dane osobowe w działach IT. Dlaczego profesjonalne szkolenia z zakresu RODO to nie zbędny koszt, ale inwestycja, która się opłaca?

17.03.2025

Umowa sprzedaży strony internetowej – o czym należy pamiętać?

Zakup strony internetowej to sposób na to, aby praktycznie z dnia na dzień stać się właścicielem dobrze rozpoznawalnej i solidnie pozycjonowanej witryny. Dla firm, które opierają swój model biznesowy o powodzenie w obrębie e-commerce, takie rozwiązanie może okazać się świetną decyzją. Umowa sprzedaży strony internetowej jest jednak kontraktem nienazwanym, co rodzi wiele ryzyk i wątpliwości związanych z transakcją. Na co zwrócić uwagę na etapie jej negocjacji?

11.03.2025

Regulamin marketplace – jak napisać regulamin dla marketplace’u?

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że platformy marketplace stały się osią współczesnego e-commerce. Łącząc sprzedawców i kupujących pozwalają na szybkie zawarcie umowy sprzedaży bez zbędnych formalności, a także zlokalizowanie towaru lub usługi w ciągu zaledwie chwili. Aby jednak marketplace mógł funkcjonować zgodnie z prawem, trzeba zadbać o szereg formalności. Poznaj najważniejsze wymagania formalne dla platform marketplace.

03.03.2025

Program motywacyjny dla zarządu i kadry managerskiej. Jak dobrze zaprojektować ESOP?

Programy ESOP to coraz częściej stosowane narzędzie, popularne zwłaszcza w start-upach bazujących na nowych technologiach. Posiadanie udziałów lub akcji jest formą wynagrodzenia w sytuacji, kiedy początkujący przedsiębiorcy nie dysponują jeszcze majątkiem wystarczającym dla finansowania wynagrodzeń na odpowiednio wysokim poziomie. Z uwagi na bardzo dużą swobodę w zakresie kształtowania zasad ESOP-ów, łatwo jednak o popełnienie błędów, które mogą negatywne odbić się na sytuacji spółki. Na co uważać tworząc programy motywacyjne dla zarządu i kadry managerskiej?

24.02.2025

Dokumenty dla startupu – o czym musisz pamiętać?

Funkcjonowanie startupu nie sprowadza się jedynie do przygotowania umowy lub statutu spółki. Konieczne staje się też opracowanie dodatkowej dokumentacji, która pomoże zabezpieczyć dane osobowe, zrealizować obowiązki w zakresie AML/CFT, a także związane ze świadczeniem usług elektronicznych. Brak spersonalizowanych dokumentów często może stanowić konkretne zagrożenie dla integralności biznesowej całego przedsięwzięcia. O czym przede wszystkim trzeba pamiętać?

14.02.2025

Prawo autorskie a sztuczna inteligencja – o czym warto pamiętać?

Dzisiaj sztuczna inteligencja jest jednym z wiodących tematów, które pojawiają się na portalach poświęconych nowym technologiom, oprogramowaniu, ale także przepisom prawa. Programy takie, jak ChatGPT, Midjourney, Google Gemini, czy DeepSeek wydają się coraz trafniej naśladować działania człowieka. Czy oznacza to, że można je wykorzystywać do tworzenia utworów w rozumieniu prawa autorskiego? Wyjaśniamy!

12.02.2025

Audyt prawny sklepu internetowego – na czym polega audyt e-Commerce?

Sprzedaż z wykorzystaniem kanału e-commerce to przyszłość każdej firmy ukierunkowanej na dynamiczny rozwój. Poprzez sklepy internetowe przedsiębiorcy mogą dotrzeć do odbiorców z całego świata, oferując im spersonalizowane oferty, znacząco zwiększając obroty w krótkim czasie. Prowadzenie sklepu internetowego wymaga jednak stałego monitorowania obowiązujących przepisów. Aby czuć się bezpiecznie, warto nawiązać współpracę z kancelarią prawną wyspecjalizowaną w obsłudze branży e-commerce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

11.02.2025

Ustawa o systemach sztucznej inteligencji

Polska postawiła kolejny krok w kierunku regulacji obszaru sztucznej inteligencji. 15 października 2024 roku opublikowano projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która ma za zadanie wdrożyć do polskiego porządku prawnego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady znane jako ,,Akt o sztucznej inteligencji” (AI Act). W tym pierwszym artykule z serii poświęconej nowej ustawie, przyjrzymy się bliżej głównym założeniom nowych regulacji.