Łukasz Kulicki
RADCA PRAWNY
Radca prawny w Kancelarii After Legal specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową. Specjalizuje się w negocjowaniu umów IT, w szczególności umów wdrożeniowych, umów na usługi IT (w tym chmurowych) i umów body leasingowych. Zajmuje się także doradztwem prawnym z zakresu ochrony danych osobowych (RODO), prawa e-commerce i własności intelektualnej.
Opublikowano:
Polska Klasyfikacja Działalności, czyli PKD, stanowi ustrukturyzowany system oznaczeń umożliwiający precyzyjną identyfikację rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę. Pełni funkcję narzędzia statystycznego oraz odgrywa kluczową rolę w procesie rejestracji i prowadzenia działalności gospodarczej, definiując profil operacyjny przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa klasyfikacja PKD 2025, wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. (Dz. U. z 2024 r., poz. 1936), która zastępuje dotychczasową klasyfikację PKD 2007. Warto zaznaczyć, że ustanowiono dwuletni okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r., podczas którego możliwe jest równoległe stosowanie obu klasyfikacji. Podmioty, które nie zaktualizują swojej działalności w rejestrach do tego terminu, zostaną automatycznie przeklasyfikowane według klucza powiązań PKD 2007-PKD 2025 z dniem 1 stycznia 2027 r.
Zmiany wprowadzone w PKD 2025
Klasyfikacja PKD 2025 wprowadza istotne modyfikacje w stosunku do poprzedniej wersji. Zmiany obejmują nie tylko wprowadzenie nowych symboli grupowań, lecz również podział lub agregację dotychczasowych pozycji, zmianę brzmienia niektórych kategorii oraz przesunięcie podklas między sekcjami, działami czy grupami. Dodatkowo utworzono nowe grupowania dla działalności, które dotychczas nie posiadały odrębnych kategorii, co wynika ze wzrostu ich znaczenia w gospodarce lub pojawienia się innowacyjnych rodzajów działalności stanowiących konsekwencję postępu technologicznego.
Jakie PKD powinien wybrać sklep internetowy?
Kody PKD dla sklepu internetowego wymagają teraz precyzyjnego skorelowania ich z asortymentem danego sklepu internetowego. Właściciele e-commerce powinni dokonać analizy oferowanego asortymentu i wybrać odpowiednie kody z listy PKD 2025, które najlepiej odzwierciedlają profil prowadzonej działalności. Zwłaszcza w przypadku sklepów ze zróżnicowanym asortymentem lista wymaganych kodów PKD może okazać się rozbudowana.
Co grozi za prowadzenie działalności gospodarczej poza ramami PKD?
Prowadzenie biznesu w zakresie, jaki nie został ujęty w kodach PKD, rodzi ryzyko odpowiedzialności na gruncie kodeksu wykroczeń. Zgodnie z art. 601 tej ustawy karze grzywny albo ograniczeniu wolności podlega ten, kto nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian objętych wpisem.
Często przedsiębiorcy – w obawie przed potencjalną odpowiedzialnością – usiłują wpisywać do właściwego rejestru kody PKD „na zapas” licząc, że działalność rozwinie się na tyle, że dodatkowe oznaczenia kiedyś się przydadzą. Choć takie działanie nie pociąga za sobą ryzyka kary, jest po prostu nieuzasadnione, ponieważ kody można zmienić w każdej chwili korzystając z odpowiednich formularzy online.
Czy w takim razie PKD powinno być określane minimalistycznie? Zdecydowanie nie! Warto na swoją działalność spojrzeć w sposób holistyczny. Firma, która zajmuje się np. organizowaniem i sprzedażą webinarów w zakresu nauki programowania powinna zwrócić uwagę na kody odnoszące się m.in. do tworzenia nagrań wideo (59.11.Z), działalności wspomagającej edukację (85.60.Z) czy tworzenia nagrań dźwiękowych i muzycznych (59.20.Z).
Niekiedy ustalenie właściwego zestawu kodów PKD bywa skomplikowanym i żmudnym zajęciem, zwłaszcza w przypadku świadczenia mniej oczywistych usług wykorzystujących nowe technologie.
Obsługa prawna E-commerce – Kancelaria After Legal
Obsługa prawna sklepów internetowych zlecona doświadczonej w tym zakresie kancelarii jest dzisiaj koniecznością. Tylko dobry prawnik e-commerce jest w stanie skutecznie zadbać o Twoje interesy, mając na uwadze nie tylko obowiązujące przepisy, ale też rozwój biznesu. Kompleksowa obsługa prawna e-commerce i sklepów internetowych to jeden z obszarów działania Kancelarii After Legal.
Nie ryzykuj kar finansowych i utraty zaufania klientów z powodu nieprawidłowości prawnych w swoim sklepie internetowym. Skontaktuj się z nami już dziś, a nasz zespół przygotuje dla Ciebie indywidualne rozwiązania dostosowane do specyfiki Twojego sklepu internetowego, zapewniając Ci bezpieczeństwo prawne i spokój w prowadzeniu działalności.